M55342E12B866AR
- Mfr.Part #
- M55342E12B866AR
- Manufacturer
- TT Electronics
- Description
- RES SMD 866 OHM 0.1% 1/10W 0603
- Stock
- 117
- Manufacturer :
- TT Electronics
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thin Film
- Failure Rate :
- R (0.01%)
- Features :
- Military, Moisture Resistant
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.1W, 1/10W
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Ratings :
- Resistance :
- 866 Ohms
- Supplier Device Package :
- 0603
- Temperature Coefficient :
- ±25ppm/°C
- Tolerance :
- ±0.1%